Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Hezarfen Mehmed Necmeddin Okyay Sergisi


Hezarfen Mehmed Necmeddin Okyay Sergisi ve Anma Programı
28 Ocak-03 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan sergi Genç Gönüller Derneği tarafından Üsküdar Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilyor. Açılış günü 14.00-16.00 saatleri arasında yapılacak anma toplantısında, Okyay’ın talebelerinden Prof. Uğur Derman’ın yanısıra, Beşir Ayvazoğlu konuşmacı olarak yeralacak.

Hüsnühattan ebruya, mücellitlikten kemankeşliğe kadar pek çok alanda verdiği eserler ve yaptığı çalışmalarla iz bırakan, bu yönüyle çok az kişiye layık görülen ‘Hezarfen’ lakabıyla anılan Mehmed Necmeddin Okyay (1883-1976), Genç Gönüller Derneği’nin Üsküdar Belediyesi işbirliği ile organize ettiği bir sergi ve anma programı ile hatırlanıyor.


Üsküdar Yeni Valide Camii’nde 40 yıl süren imam-hatiplik vazifesinin yanısıra, Medresetü’l Hattâtîn (Hattatlar Okulu) ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde de eğitim vermiş olan bu müstesna şahsiyetin, bu organizasyonla daha yakından tanınması hedefleniyor.

Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 28 Ocak-03 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan sergide, fotoğraf ve tanıtıcı metinlerden oluşan fotobloklarla Okyay’ın hayatı ve eserleri tanıtılacak.

Açılış günü 14.00-16.00 saatler arasında gerçekleştirilecek anma programında ise Okyay’ın talebelerinden Prof. Uğur Derman’la birlikte Beşir Ayvazoğlu konuşmacı olarak yeralacaklar.

Gönderen 28 Ocak 2012

Kategori : Ebru Sanatı,Haberler,Hat Sanatı Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |