Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

İstanbul’un Taş Kalemleri


İstanbul’un silüetini tamamlayan eşsiz minareleri, bu kez genç bir fotoğrafçının eserlerine konu oldu.  Henüz 18 yaşında ve üniversite öğrencisi olan Zeynep Turan’ın “Ramazan İstanbul” etkinlikleri için hazırladığı sergi, İstanbul’un camilerinin, kubbelerinin, özellikle de minarelerinin iç mekân ve dış mekân fotoğraf karelerinden oluşuyor.

‘İstanbul’un Taş Kalemleri’ adını taşıyan sergide Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Camii, Fenari İsa Camii, Büyük Mecidiye Camii, Şehzade Camii, Atikali Camii gibi İstanbul’un değişmez tanıklarının çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. 53 fotoğrafın yer aldığı sergide kimi fotoğraflarda sadece minare ve kubbelerin içten ve dıştan görüntüsü üzerinde çalışılmış. Ancak cami ile bir bütün halindeki minare görüntüleri de yok değil.

Sergide, minarelerin şehirle iç içe ve bir bütünü oluşturan görüntüsünü yansıtan birkaç fotoğraf da bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle düzenlenen sergide, Osmanlı döneminde yapılan camilerin gösterişli minarelerinin fotoğrafları da var; kiliseden dönme camilerin Selçuklu dönemi minarelerini andıran kısa, kalın minareleri de.3 yıldır amatör fotoğrafçılık yapan Zeynep Turan, İstanbul’da hiçbir minarenin birbiriyle aynı olmadığını fark edince onları ön plana çıkarmak istemiş. İstanbul’daki 25 cami üzerinde çalışan Turan, bundan sonraki çalışmalarında da mimari üzerine çalışmak istediğini söylüyor.

Geçtiğimiz cuma günü Yenicami Hünkar Kasrı‘nda açılan sergi, Ramazan ayı sonuna kadar her gün 11.00-22.00 saatleri arasında gezilebilir.

Saliha Cüvelek – Zaman
Fotoğraf: Minare.net

Gönderen 23 Ağustos 2010

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |