Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

İstanbul’da İsfahan günleri


İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin, İran Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa olarak düzenlediği “Isfahan Kültür Haftası” 12-18 Ocak 2007 tarihleri arasında yapılacak olup bu kapsamda bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Açılış merasimi, 12 Ocak 2007, Cuma günü 16.00’da Yıldız Sarayı, Silahhane Binasında tertip edilecek ve gerçekleşen açılışla birlikte Isfahan Elsanatları Sergisi kapsamında Isfahan bölgesinden gelecek çok sayıda seçkin sanatkârın eserleri İstanbulluların beğenisine sunulacak. Bu sergi 10.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak ve 18 Ocak tarihine kadar sanat severlerin ilgisine sunulacaktır. Açılış merasiminin hemen akabinde 18.00’de ünlü İran Müzik grubu Rudekî tarafından “Isfahan Müziği” temalı konser Yıldız Sarayı, Çit Kasrı Büyük Salonunda icra edilecektir. Konserlerin ikincisi ise 15 Ocak 2007, Pazartesi günü saat 19.30’da Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


Elsanatları sergisine Kalemzen Rajabali Raei, Fotoğraf Sanatçısı Tachi Karman, Antika Uzmanı Asadollah Shahmiveh Esfahani, Minyatürist Mehrdad Sadri Shahrezaei, Galemkâr Ali Reza Botlani Yadegar, Geleneksel İran Kahvehane kültürünü tanıtmak üzere Mehdi Jafarzadehjazi iştirak edecekler ve bu sergide metal üzerinde yontma, oyma ve çeşitli demir ya da çelik kalemlerle çekiç darbeleri marifetiyle geleneksel motiflerin işlenmesi sanatı olan kalemzen sanatı, minyatür, sade keten veya pamuk gibi kumaşların üzerine yapılan kalıp ve damga haline getirilmiş resim ve desenlerden ibaret olan galemkâr sanat dallarının seçkin örnekleri sergilenecek ve bunun yanında geleneksel İran Kahvehanesi ile Isfahan’ın kültürel zenginliklerini yansıtan kitap, CD ve fotoğraf sergileri yer alacak.

Etkinlikler kapsamında 13 Ocak 2007, Cumartesi günü saat 10.00’da Yıldız Sarayı, Çit Kasrı Konferans Salonunda “Isfahan’da İslam Sanatı ve Mimarisi” başlıklı bir panel düzenlenecek ve bu panelde Isfahan’ın İslam Medeniyetindeki yeri, önemi ve Isfahan’ın yaşayan zenginlikleri ile bu medeniyete katkısı üzerinde durulacak.

Haber7

Gönderen 11 Ocak 2007

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.