Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Katar İslam Sanatları Müzesi açıldı


Dünyanın en fazla eseri barındıran ‘İslam Sanatları Müzesi‘ Katar’ın başkenti Doha’da açıldı. 300 milyon dolara mal olan müzenin açılışına Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife ile dünyanın dört bir yanından yaklaşık bin davetli katıldı.

Davetliler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suriye liderleriyle İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yanısıra Robert De Niro ve Rolling Stones gitaristi Ronnie Wood’un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı da katıldı. Müze Mütevelli Heyeti Eşbaşkanı Şeyha Meyase bint Hamad bin Halife el Sani, yaptığı konuşmada, müzenin Arap kültürü ile dünyanın diğer ülkeleri arasında bir köprü vazifesi göreceğini söyledi. Şeyha el Sani, müzenin Arap kültürel rönesansını hızlandıracağını da belirtti.

Elyazmaları, halılar, seramik ve benzeri eserlerin sergilendiği müze, deniz kıyısına 60 metre uzaklıkta inşa edilen suni bir ada üzerinde kuruldu. Kahire’deki Tulunoğulları Devleti’nin kurucusu Ahmet ibn Tulun adına yapılan camiden de esinlenilerek inşa edilen müzede İslam medeniyetinin Endülüs, Osmanlı, İran ve Emevi gibi farklı mekan ve zamanlarında yazılmış kitaplar da bulunuyor.

Müze Resmi Web Sitesi: http://www.mia.org.qa

Gönderen 29 Kasım 2008

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |