Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Klasik Sanatlarımız Tek Çatı Altında


Üsküdar’daki tarihî Mevlevihane binasında açılan ve ekimde derslere başlayacak vakıfta hattan ebruya, minyatürden tezhibe, ciltten kalem işine on iki sanat dalında kurslar verilecek. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Ali Toy, Fuat Başar, Dürdane Ünver, Kaya Üçer, Taner Alakuş gibi usta sanatçıları ilk kez bir araya getirecek vakıf, önümüzdeki iki yıl içerisinde kurulması düşünülen Kandilli Klasik Türk Sanatları Akademisi’nin temelini oluşturuyor. Vakfın başkanı ve aynı zamanda hattat olan Ahmed Zeki Yavaş, “Günümüzde bu sanatlara olan ilgi giderek artarken bu durum beraberinde bazı sorunları da ortaya çıkarıyor. Klasik sanatlarımızda iyi ve güzelin, kalite ve doğrunun ne olduğu hususunda bir karmaşa gözleniyor. Sanatçılarımız arasında oluşturduğumuz tarafsız birliktelikle, bu karmaşayı en aza indirmeyi ve bize bırakılan bu muazzam sanat mirasının idamesini istiyoruz. Sanatkârlarımız ve ekolleri arasında ayrım yapmaksızın, onları maddi manevi alanda desteklemek için böyle bir vakıf kurduk. Bu çalışmalarla geçmişle gelecek arasında köprü kurmayı arzuluyoruz.” diyor. Ocak ayından itibaren çalışmalara başlayan Klasik Türk Sanatları Vakfı, pek çok usta ismi barındırıyor. Hatta; Prof. Dr. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Doç. Dr. Savaş Çevik, Mehmet Özçay, Osman Özçay, Davut Bektaş, Ali Toy, Mehmet Memiş; tezhipte Prof. Dr. Çiçek Derman, Arda Çakmak, Fatma Özçay, Ayten Tiryaki, Nilüfer Kurfeyz, Selim Sağlam, Münevver Üçer, Mustafa Çelebi, Serap Bostancı; ebruda Fuat Başar, Mahmut Peşteli; Osmanlıcada Hüsrev Subaşı, Muzaffer Ecevit, Talip Mert; kalem işinde Kaya Üçer; ciltte İslam Seçen; kat’ıda Dürdane Ünver; Müjgan Başköylü; minyatürde Taner Alakuş.

Sergiler, sanat sohbetleri

Vakıfta akademik düzeyde dersler işlenecek, bunun yanında başarılı olanlara icazetname verilecek. Vakıf Başkanı A. Zeki Yavaş, “Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın bazı yetkilileri ile yaptığımız resmî olmayan görüşmeler neticesinde, vakfımızca hazırlanacak müfredatların eğitiminden sonra bakanlık onaylı bir diploma

ve Kültür Bakanlığı onaylı bir kimlik verilmesi mümkün olabilir.” diyor. Üsküdar’daki tarihî Mevlevihane klasik sanatların icra edildiği bir mekâna dönüşürken sınıflar, sanat malzemeleri laboratuvarı ve çerçeve atölyeleri sanatseverlerle buluşmayı bekliyor. Öğrenci kayıtlarına başlayan vakıf şimdiden çok olumlu tepkiler alıyor. Vakıf bünyesinde kursların yanı sıra sanat sohbetleri, tıpkıbasım çalışmaları, restorasyon faaliyetleri ve çeşitli sergiler yapılacak.

Üsküdar, klasik Türk sanatlarının pek çok usta isminin yetiştiği bir semt. A. Zeki Yavaş, mekân olarak bu yüzden Üsküdar’ı seçtiklerini belirtiyor. Vakfın daha sonra iki yıl içinde bitmesi beklenen Kandilli Klasik Türk Sanatları Akademisi’ne geçmesi planlanıyor. Dört bin metrekarelik alanda kurulacak akademi, klasik sanatlar adına önemli bir merkez olacak. Üsküdar’daki vakıf ise Klasik Türk Sanatları Müzesi’ne dönüştürülecek. Yavaş, şimdiden iki yüz eserlik bir koleksiyon için çalışmalara başladıklarını, kurulacak kütüphane için arşivini bağışlamak isteyen birkaç usta sanatçı olduğunu da söylüyor. Klasik Türk sanatları adına çok önemli olan bu gelişmeler şüphesiz sanatseverleri mutlu edecek. İki yıl içinde yapılması planlanan akademi ise pek çok usta sanatçının hayalini gerçekleştirmiş olacak.

Musa İğrek – Zaman Gazetesi

Gönderen 21 Ağustos 2008

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |