Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'beşir ayvazoğlu' ile ilgili yazılar


Geleneksel Türk Kitap Sanatları-Bugünün Ustaları

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın projelerinden olan ‘Geleneksel Türk Kitap Sanatları-Bugünün Ustaları’ sergi dizisinin üçüncüsü Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde açıldı.

Sergi; hat, tezhip, minyatür, ebru, kat’ı, cilt kitap sanatlarıyla uğraşan 94 sanatçının 2010 yılı içinde yaptığı 100’ün üzerinde eserini bir araya getiriyor.

Yazının Devamı »

Hat Sanatı Bize Tarihin Emanetidir

Türk Edebiyatı
Aylık Fikir ve Sanat Dergisi

  Türk Edebiyatı dergisi, mart sayısını hat sanatına ayırdı. Beşir Ayvazoğlu; Hattat Şeyh Hamdullah, Hat Sanatı ve Meşhur Hattatlar gibi eserleri hazırlayan Prof. Dr. Muhittin Serin’le kuşatıcı bir söyleşi gerçekleştirmiş.
Hat sanatı bize tarihin emanetidir.‘ diyen Serin, bu vesileyle, kadim bir sanatı yeniden ele alıyor. Bunun yanı sıra Uğur Derman, Necmeddin Okyay’ın geçtiğimiz günlerde müzayedede bulunan bir tarih manzumesinin hikâyesini anlatıyor. Prof. Çiçek Derman da, bir süre önce kaybettiğimiz tezhip sanatının büyük isimlerinden Prof. Kerim Silivrili’yi yad ediyor.

Dergi içeriği şöyle;

Yazının Devamı »

Hattatlar ve ressamlar

Sultanahmet’teki Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde geçen pazartesi günü ilgi çekici bir sergi açıldı: “Hattat Portreleri Sergisi”. Öteden beri resimle de uğraştığını bildiğim Hattat Turan Sevgili, üşenmemiş, Yakutü’l-Musta’sımî’den geçen yıl kaybettiğimiz Prof. Dr. Ali Alpaslan’a kadar tam yetmiş hattatın yağlıboya portresini yapmış. Kimini fotoğraflarından, kimini hayal ettiği gibi, sımsıcak…

Doğrusu çok büyük bir emekle ve sevgiyle vücuda getirilmiş benzersiz bir koleksiyonla karşı karşıyayız. İlâhiyat Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü mezunu olan Turan Sevgili, Hâmid Aytaç’tan tam altı çeşit yazıda icazet almış bir hattattır; sergide ta’lik, divani, sülüs ve nesih stillerinde otuz kadar yazısı da yer alıyor. Bunlardan on altısının Hilye olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Hilye’lerden biri de çiniye uygulanmış.

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »