Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'isfahan' ile ilgili yazılar


İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi

03.jpgParis Louvre Müzesi‘nin ‘İslam Eserleri Koleksiyonu’ndan pek çok nadide eser, şu sıralar müzedeki tadilat sebebiyle İstanbul’a misafir oldu.

Sabancı Müzesi’nde (SSM) açılan ‘Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi’ adlı sergide, Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatını yansıtan el yazmalarından saray halılarına, İznik çinilerden minyatürlere, sırlı kaselerden yeşim kılıçlara toplam 218 eser yer alıyor. Müzede dün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer “Bugüne kadar Louvre Müzesi’nin dışında sergilenmeyen, Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının en görkemli sanat eserleri, dört ay boyunca ziyaretçilerini bekleyecek. Bu eserlerin aynı sergide görülebilmesi İslam sanatının farklı coğrafyalardaki gelişimini, ortak payda ve farklılıklarını izleyebilmek açısından benzersiz bir fırsat sunacak.” dedi. Louvre Müzesi Başkan Yardımcısı Hervé Barbaret ise, “2000 yılında, Sakıp Sabancı koleksiyonundan hat ve levhaların Louvre’da sergilenmesiyle iki müze arasında başlayan ilişkiler, Paris’te imzaladığımız anlaşmayla farklı bir boyut kazandı. Anlaşma kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu ilk sergi, iki büyük kültür kurumu arasındaki güçlü işbirliğinin ilk adımını oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Yazının Devamı »

İstanbul’da İsfahan günleri

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin, İran Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa olarak düzenlediği “Isfahan Kültür Haftası” 12-18 Ocak 2007 tarihleri arasında yapılacak olup bu kapsamda bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Açılış merasimi, 12 Ocak 2007, Cuma günü 16.00’da Yıldız Sarayı, Silahhane Binasında tertip edilecek ve gerçekleşen açılışla birlikte Isfahan Elsanatları Sergisi kapsamında Isfahan bölgesinden gelecek çok sayıda seçkin sanatkârın eserleri İstanbulluların beğenisine sunulacak. Bu sergi 10.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak ve 18 Ocak tarihine kadar sanat severlerin ilgisine sunulacaktır. Açılış merasiminin hemen akabinde 18.00’de ünlü İran Müzik grubu Rudekî tarafından “Isfahan Müziği” temalı konser Yıldız Sarayı, Çit Kasrı Büyük Salonunda icra edilecektir. Konserlerin ikincisi ise 15 Ocak 2007, Pazartesi günü saat 19.30’da Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Yazının Devamı »