Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'iznik çinisi' ile ilgili yazılar


Ateşte açan çiçekler, Sadberk Hanım Müzesi’nde

İznik Çinisi

Tabak, maşrapa, bordür, kupa, vazo, mercan kırmızısı sırlı çiniler, seramikler, kâseler… Derin bir üslubun ve ince işçiliğin göz kamaştırdığı bu eserler adı sanı belli olmayan nakkaşların elinden çıkarak senelerce camilerde, türbelerde, medreselerde, saraylarda, köşklerde ve hamamlarda gözü okşadı.

Daha çok İznik atölyelerinde üretilen çiniler, 15. ve 17. yy. arasında en aydınlık zamanlarını yaşadı. Sadberk Hanım Müzesi, 330 parçalık ‘Ateşin Oyunu’ başlıklı bir İznik çini sergisine ev sahipliği yapıyor. Müzenin ve Ömer M. Koç’un koleksiyonunda yer alan eserlerden oluşan sergi, erken Osmanlı dönemi İznik çini ve seramik örnekleri ile başlayıp 17. yüzyılda sona eriyor. İlk kez toplu halde sunulan bu eserlerin büyük çoğunluğunu duvar çinileri, seramik tabaklar ve kaplar oluşturuyor. Sergiyi gezerken İznikli ustaların hayal dünyasının genişliği hemen cezbediyor.

Yazının Devamı »

Geleneksel İslam Sanatları Sergisi MÜSİAD Fuarı’nda

22-26 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarı’nda, Türk el sanatlarına emek vermiş çok önemli sanatçılar Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nde bir araya geliyor.

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (UTESAV) organize ettiği sergiye, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları, hat, tezhip, minyatür, çini ve ebru eserleri ile CNR’da gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarında sanatseverlerle buluşacak.

MÜSİAD, düzenlediği organizasyonlarda sanata destek olarak, iş dünyasına sanatsal bir pencere açıyor. 23-26 Ekim tarihleri arasında CNR’da gerçekleşecek serginin açılışını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay birlikte yapacaklar.

Fuar süresince açık olacak olan ve sanat severlerin yoğun ilgi göstermesi beklenen ‘Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nin sanat danışmanı Hülya Erdem, sergide Türkiye’de önde gelen 18 sanatçının çeşitli eserlerle yer alacağını bildirerek şu bilgileri verdi:

Yazının Devamı »