Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'kadir sakoğlu' ile ilgili yazılar


Nokta Sanat Atölyesi, Geleneksel İftar Yemeğinde Buluştu

ANKARA – Nokta Sanat Atölyesi hattatları ve talebeleri, geleneksel hâle getirilmesi planlanan İftar Yemeği’nin birincisinde buluştular.
Başkent Öğretmen Evi’nde düzenlenen iftara katılımın yoğun olması, hat sanatına sahip çıkan sanatseverlerin sayısının, sanılanın aksine hiç de az olmadığını gösterdi. Tertip edilen yemeği, muhabbet, neş’e (ve tabiki çay ile) dolu dakikalar takip etti.
Hattat Kadir Sakoğlu, iftar yemeğine katılan tüm hat âşıklarına şükranlarını sundu.

Yazının Devamı »

Tezhip, Minyatür, Resim Sergisi

Zerefşan Nakışhanesi’nin düzenlediği tezhip, minyatür ve resim sergisi 8 Nisan tarihine kadar gezilebilir. Sergi klasik tarzdaki tezhip çalışmalarını, İnalöz’ün üç boyutlu minyatürleri gibi yeni yorumlar içeren çalışmalarla yan yana getiriyor.

Sergiye eserleriyle katılanlar; Şahin İnalöz, Nihan Gürakan, Kadir Sakoğlu ve Zerefşan Nakışhanesi öğrencileri.

Tarih: 28 Mart -8 Nisan 2008
Yer: Zafer Çarşısı Sergi Salonu – Ankara

Yazının Devamı »

Hattat Kadir Sakoğlu

1967 Ankara doğumlu. Evli ve iki çocuk babası. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1990 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Meslek Yüksek Okulundan mezun oldu.

Özel sektörde görev yapmakta iken Ankara’da Hattat Doğan Çilingir ile tanıştı. Doğan Çilingir’den sülüs ve nesih meşklerini tamamladı. Bütün mesaisini Hüsn-i Hat çalışmaları üzerinde yoğunlaştırdı. Bu arada Doğan Çilingir’in hocaları Adem Sakal ve Fuat Başar’dan da istifade etti. 2002 yılında adı geçen hocalarından sülüs ve nesih dallarında icazetnamesini aldı. 2002 yılından beri Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Topluluklarında Hüsn-i Hat Kurs hocası olarak görev yapmaktadır.

Yazının Devamı »