Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Klasik Türk Sanatları Vakfı' ile ilgili yazılar


İstanbul’un İzinde Anadolu’dan Çizgiler

Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından düzenlenen 2011 Yılı Klasik Türk Sanatlarında 8 Sergi 8 Seminer Programının ikincisi olan ‘’İstanbul’un İzinde Anadolu’dan Çizgiler’’ sergi ve semineri, 27 Haziran 2011 tarihinde Saat: 18.00 Altunizade Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

Sergi: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Memiş ve talebelerinin eserlerinden oluşmaktadır. 3 Temmuz 2011 tarihine kadar açık kalacaktır.

Seminer:Prof. M. Uğur Derman’ın başkanlığında, Hattat Hasan Çelebi, Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Memiş’in katılımıyla gerçekleşecektir.

Saat: 18.00
Adres: Altunizade Kültür Merkezi, Barbaros Mah. Sırma Perde Sok. No:23 Altunizade, Üsküdar / İstanbul

Yazının Devamı »

Ustalardan Hilye-i Şerifler

Yazının Devamı »

Klasik Sanatlarımız Tek Çatı Altında

Üsküdar’daki tarihî Mevlevihane binasında açılan ve ekimde derslere başlayacak vakıfta hattan ebruya, minyatürden tezhibe, ciltten kalem işine on iki sanat dalında kurslar verilecek. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Ali Toy, Fuat Başar, Dürdane Ünver, Kaya Üçer, Taner Alakuş gibi usta sanatçıları ilk kez bir araya getirecek vakıf, önümüzdeki iki yıl içerisinde kurulması düşünülen Kandilli Klasik Türk Sanatları Akademisi’nin temelini oluşturuyor. Vakfın başkanı ve aynı zamanda hattat olan Ahmed Zeki Yavaş, “Günümüzde bu sanatlara olan ilgi giderek artarken bu durum beraberinde bazı sorunları da ortaya çıkarıyor. Klasik sanatlarımızda iyi ve güzelin, kalite ve doğrunun ne olduğu hususunda bir karmaşa gözleniyor. Sanatçılarımız arasında oluşturduğumuz tarafsız birliktelikle, bu karmaşayı en aza indirmeyi ve bize bırakılan bu muazzam sanat mirasının idamesini istiyoruz. Sanatkârlarımız ve ekolleri arasında ayrım yapmaksızın, onları maddi manevi alanda desteklemek için böyle bir vakıf kurduk. Bu çalışmalarla geçmişle gelecek arasında köprü kurmayı arzuluyoruz.” diyor. Ocak ayından itibaren çalışmalara başlayan Klasik Türk Sanatları Vakfı, pek çok usta ismi barındırıyor. Hatta; Prof. Dr. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Doç. Dr. Savaş Çevik, Mehmet Özçay, Osman Özçay, Davut Bektaş, Ali Toy, Mehmet Memiş; tezhipte Prof. Dr. Çiçek Derman, Arda Çakmak, Fatma Özçay, Ayten Tiryaki, Nilüfer Kurfeyz, Selim Sağlam, Münevver Üçer, Mustafa Çelebi, Serap Bostancı; ebruda Fuat Başar, Mahmut Peşteli; Osmanlıcada Hüsrev Subaşı, Muzaffer Ecevit, Talip Mert; kalem işinde Kaya Üçer; ciltte İslam Seçen; kat’ıda Dürdane Ünver; Müjgan Başköylü; minyatürde Taner Alakuş.

Yazının Devamı »