Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'süleyman berk' ile ilgili yazılar


Bursa Ulu Cami (Bir Hüsn-i Hat Sergisi)

1950 yılında Ulucami’de 105 adet levha bulunmaktadır. Şüphesiz, zamanla bu levhalardan bir kısmının camiden kaldırılması neticesi azalmalar olmuştur. Bugün Ulucami’de taşınabilir nitelikteki levhalar, 1950 senesine göre epeyce eksiktir.

Bursa’nın önemli tarihî eserlerinden ve simgelerinden Ulucami, Yıldırım Bâyezid tarafından Niğbolu zaferinin kazanılması üzerine, elde edilen ganimetle inşa edildi. İnşasına 1396 yılında başlanan cami, 1400 yılında ibadete açıldı. Tipik bir Osmanlı ulu camii tarzı olup, çok kubbeli cami tipinin de gelişmiş bir örneği.

Yazının Devamı »

Hat Üzerine – Süleyman Berk

Osmanlı mezar taşlarında, üç önemli özellik göze çarpmaktadır: Çok ince ve sanatlı taş işçiliği, edebî ifadeler ve hat sanatı Taş işçiliği içerisinde, mezar taşı başlıkları önem taşımaktadır. Çok çeşitli başlıklar, tarikat tâcları, fesler ve rölyefler taş işçiliğinin önemli örneklerini sunmaktadır. Günlük hayatta, ilmiye ve devlet kadrolarında görev sahibi olanların, tasavvuf hayatında mühim bir yer işgal edenlerin mezar taşı kitâbelerine kullandıkları başlıklar, taşa işlenerek konulmuştur. Bu manada, Osmanlı mezarlıkları bir kıyâfet müzesi gibidir.Bu başlıkların anlamını, görsel örneklerle Dr. Süleyman Berk’in sunumunda bulacaksınız.

Yazının Devamı »

Mezar Taşı Kitabelerinin Anlattıkları

Osmanlı mezarlıkları ve mezar taşları dün olduğu gibi bugün de herkesin ilgisini çekmektedir. Çünkü bu mezarlıklar, endamlı servileri, rengârenk çiçekleri ve sanat şâheseri taşlarıyla insana huzur veren mekânlardır.

Yer : Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi
Tarih : 28 Mart 2007 Çarşamba Saat: 18:30
“Mezar Taşı Kitabelerinin Anlattıkları”
Düzenleyen : Süleyman Berk
Etkinlik ücretsizdir.

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »