Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'turan sevgili' ile ilgili yazılar


Geleneksel İslam Sanatları Sergisi MÜSİAD Fuarı’nda

22-26 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarı’nda, Türk el sanatlarına emek vermiş çok önemli sanatçılar Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nde bir araya geliyor.

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (UTESAV) organize ettiği sergiye, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları, hat, tezhip, minyatür, çini ve ebru eserleri ile CNR’da gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarında sanatseverlerle buluşacak.

MÜSİAD, düzenlediği organizasyonlarda sanata destek olarak, iş dünyasına sanatsal bir pencere açıyor. 23-26 Ekim tarihleri arasında CNR’da gerçekleşecek serginin açılışını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay birlikte yapacaklar.

Fuar süresince açık olacak olan ve sanat severlerin yoğun ilgi göstermesi beklenen ‘Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nin sanat danışmanı Hülya Erdem, sergide Türkiye’de önde gelen 18 sanatçının çeşitli eserlerle yer alacağını bildirerek şu bilgileri verdi:

Yazının Devamı »

Hattatlar ve ressamlar

Sultanahmet’teki Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde geçen pazartesi günü ilgi çekici bir sergi açıldı: “Hattat Portreleri Sergisi”. Öteden beri resimle de uğraştığını bildiğim Hattat Turan Sevgili, üşenmemiş, Yakutü’l-Musta’sımî’den geçen yıl kaybettiğimiz Prof. Dr. Ali Alpaslan’a kadar tam yetmiş hattatın yağlıboya portresini yapmış. Kimini fotoğraflarından, kimini hayal ettiği gibi, sımsıcak…

Doğrusu çok büyük bir emekle ve sevgiyle vücuda getirilmiş benzersiz bir koleksiyonla karşı karşıyayız. İlâhiyat Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü mezunu olan Turan Sevgili, Hâmid Aytaç’tan tam altı çeşit yazıda icazet almış bir hattattır; sergide ta’lik, divani, sülüs ve nesih stillerinde otuz kadar yazısı da yer alıyor. Bunlardan on altısının Hilye olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Hilye’lerden biri de çiniye uygulanmış.

Yazının Devamı »