Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'yarışma' ile ilgili yazılar


Ebru Yarışması

Ebru Yarışması

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü bu yılı “VAKIF MEDENİYETİ SU YILI” olarak ilan etti. Bu kapsamda birçok etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerden birisi olan “Su Medeniyeti” konulu Ebru Yarışması düzenleniyor.
Bu yarışma, Türkiye geneli Ebru Sanatçıları’na yöneliktir. Ebru sanatı aracılığı ile Su Medeniyeti arasında estetik ve sanatsal açıdan bağ kurmak. Suya en yakın sanatlardan biri Ebru’dur. Su üstüne resim yapma sanatı olarak tanımlanan ebru sanatı vasıtası ile suya en zarif dokunuşlarla su ile medeniyet arasında örnek eserler ortaya çıkması oldukça ilgi görecektir.

Yazının Devamı »

Geleneksel sanatlar için yarıştılar

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve ”Hüsn-i Hat”, ”Tezhip”, ”Minyatür”, ”Çini Deseni” ve ”Ebru” alanlarını kapsayan, ”14. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması” sonuçlandı.

Yazının Devamı »

7. IRCICA Milletlerarası Hat Yarışması sonuçlandı

7. Milletlerarası Hat Yarışması sonuçlandı. Hattat Haşim El-Bağdadi anısına düzenlenen 7. Milletlerarası Hat Yarışması sonuçlandı. 91.000 Amerikan Doları ödül ve mükafatın verildiği yarışmada 25 farklı ülkeden 119 hattat, 21 ödül, 74 mansiyon ve 42 teşvik mükafatı aldı. Yarışmaya 38 farklı ülkeden 916 hattata ait 1616 hat eseri katılmıştı.

Yazının Devamı »