Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

“Mozaiklerde Osmanlı” Mozaik Sergisi


Bizans’ın muhteşem mozaikleri, Osmanlı desenleriyle birleşip Ayasofya’ya konuk oluyor..

Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin’in bir araya gelerek hazırladıkları, mozaik çalışmalarından oluşan “Mozaiklerde Osmanlı” isimli sergi 9 Mayıs-13 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ayasofya Müzesi Sergi Salonu’nda yer alacak.

Bizans ve Osmanlı gibi dünya tarihine önemli bir damga vuran iki büyük uygarlığın bıraktığı izlerden ilham alan üç sanatçı, eserlerinde geçmişin izlerine, bugünün yorumunu katarak farklı bir çalışma sergiliyorlar.

Sanatçıların Osmanlı formlarını, desenlerini ve harem olgusunu temel alarak yaptıkları bu çalışmalarda yine Osmanlı döneminin renkleri kullanılıyor.

Sergilenecek eserler arasında 1,10m x 2,5m’lik 3 parçadan oluşan büyük uygulamaların yanı sıra ayna formunda hazırlanmış Osmanlı kavuğu motiflerini taşıyan farklı çalışmalar da yer alıyor.

Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin çalışmaları sergilemek için ise mimarlık tarihinin en önemli yapıtlarından biri ve iki kültürün tanığı Ayasofya’yı seçiyorlar.

Sergi ile ilgili olarak sanatçılar şunları söylemekteler; “Tutkulu birer mozaikçi olarak sıklıkla taş kırıyoruz. Durmaksızın onları bir araya getirerek yaptığımız her eserde tekrar tekrar var oluyor; kimi zaman geçmişe, kimi zaman yarınlara gidiyoruz. Bugünkü durağımız, dün. Osmanlı. Biz de Osmanlı’nın açtığı o kapıdan içeri süzülüverdik bir alacakaranlık vakti. Tarihin bıraktığı izleri takip ederek.”

Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin’in eserlerinden oluşan “Mozaiklerde Osmanlı” isimli sergi, 9 Mayıs-13 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ayasofya Müzesi Ali Sami Boyer Galerisi’nde görülebilecek.

“Mozaiklerde Osmanlı”
Mozaik Sergisi
9 Mayıs – 13 Mayıs 2007
Ayasofya Müzesi Ali Sami Boyer Galerisi
Açılış: 9 Mayıs Çarşamba Saat:18.30

Gönderen 14 Nisan 2007

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.