Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Mustafa Düzgünman’ın Ebruları Kitaplaştırıldı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. çıkardığı yeni prestij kitaplarla İstanbul kültürüne katkılarını sürdürmeye devam ediyor. Mustafa Düzgünman, Türk Ebru Sanatına “Papatya motifini” kazandıran ve klasik ebru sanatının son büyük sanatçılardan .

Çıkardığı kitapların büyük bir kısmını Türkçenin yanı sıra artık İngilizce de basan kurum yabancı okurlara da ulaşmaya çalışıyor. Muin Nursen Eriş’in hazırladığı Mustafa Esat Düzgünman ve Ebru (Mustafa Esat Düzgünman and Ebrû) kitabı ebrû sanatının ustası Mustafa Esat Düzgünman’ın bu sanattaki yerini irdeliyor. Düzgünman’ın dostları ve öğrencilerinin görüşlerine yer veren kitap ebrû hakkında bir klasik olma özelliği taşıyor. Ebru çeşitleriyle bezenen kitap ebrû meraklılarının bir başucu kitabı olacağa benziyor.

Kitapta önce kökeni Orta Asya’ya dayanan ve İstanbul’da kemale eren ebrû sanatının ne olduğu, tarihçesi, ebrûnun yapımında kullanılan malzemeler, renkler, kullanıldığı yerler ve çeşitleri anlatılıyor.

Daha sonra ebrû sanatının tarihimizdeki yeri, tasavvufla ilişkisi, fizik-kimya ve matematikle ilişkisi ve Türk ebrucular silsilesi üzerinde durulmuş.

Kitabın ana gövdesini Mustafa Esat Düzgünman’ın yaşamöyküsü ve yaptığı ebrû çeşitleri oluşturuyor.

Şal ebrûdan battal ebruya, hafif ebrûdan karanfil ebrûya, hatip ebrûdan koltuk ebrûya kadar bütün ebrû çeşitlerini görmek mümkün.

Dostlarından Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre, Niyazi Sayın, Prof. Dr. Uğur Derman’ın Mustafa Esat Düzgünman hakkındaki görüşlerine yer veren kitap bunu talebeleri Fuat Başar, Alparslan Babaoğlu, Sabri Mandıracı ve Seyhan Aytaç’ın görüşleri ve hocalarından öğrendikleri ebrû çeşitleriyle zenginleştiriyor.

Son bölüme ise Mehmet Nuri Yardım’ın Mustafa Esat Düzgünman’la yaptığı ebrû sanatıyla ilgili röportajı konulmuş.

Gönderen 14 Nisan 2007

Kategori : Ebru Sanatı,Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.