Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Neyzenlerin Kamışlarına Valilik Koruması


Ney - MusikiBir zamanlar Osmanlı Padişahı 3. Selim’in ney’lerinin yapımında kullanılan Samandağ kamışı, Hatay Valiliği tarafından koruma altına alındı.

Koruma altına alınan ney yapımında kullanılan Samandağ kamışı, Asi Nehri’nin denize döküldüğü 7-8 kilometrelik bölümünün yanı sıra sahil boyundaki 5 kilometrelik alanda yoğun bir şekilde bulunuyor.

Kış mevsiminde kesilmesinin önüne geçmek için koruma altına alınan ney kamışlarının boyu 2 metreye kadar ulaşıyor.

Kamışların koruma altına alınması için Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nun talimatıyla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü harekete geçti. Çevre Orman İl Müdürlüğü, neyzenlerin en çok tercih ettiği Samandağ kamışının yörede ne kadarlık alanda yetiştiği, zamansız kesimlerin kamışlara ne gibi zararlar verdiğini, özelliklerini bilimsel araştırmalar çerçevesinde iki üniversiteyle birlikte yürütüyor. Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat ve Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman fakültelerinden bilim adamlarını yanına alan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün neyzenlerin çok ilgi gösterdiği Samandağ kamışının gen yapısını da araştıracağı bildirildi.

Ünlü neyzen Süleyman Erguner’i Samandağ’a davet eden ve ilçede yetişen kamışları inceleten Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Padişah 3. Selim’in neylerinin yapımında kullanılan kamışların bile Samandağ’ından gittiğini öğrendiklerini söyledi.

Ünlü neyzen Süleyman Erguner de Samandağ’da ney yapımında kullanılan kamışların zamansız kesimi ve ney yapımında kullanılmasının sakıncalarını Kaymakam Kurtbeyoğlu’na ve Hatay Valisi Nusret Miroğlu’na anlatarak ney kamışlarının koruma altına alınmasını istedi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu, Asi Nehri’nin Samandağ’da denize dökülen kısmında, Çevlik sahili arasında yetişen kamışların Osmanlılar döneminden bu yana kaliteli neylerin yapımında kullanıldığını söyledi.

Neyin ana malzemesi olan kamışların, toprağın yapısı ve yörenin iklimi dolayısıyla 1,5-2 metre uzunluğunda olduğunu belirten Kurtbeyoğlu, “Ayrıca, sık lifli, boğum araları eşit ve kavisinin az olması nedeniyle ney yapımında tercih ediliyor ” dedi.

Yurt içinde en fazla talebin Konya, Ankara ve İstanbul’dan aldıklarını dile getiren Kurtbeyoğlu, ney kamışından yörede 15 ailenin geçimini sağladığını da hatırlattı.

Samandağ’daki ney kamışlarına Japonya ve ABD `den de talep olduğunu belirten Kurtbeyoğlu, bugüne kadar yurtdışına siparişe dayalı 30 ney gönderildiğini sözlerine ekledi.

Cihan Haber Ajansı

Gönderen 02 Temmuz 2008

Kategori : Haberler,Mûsiki Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |