Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Nusret Çolpan, Eseriyle Aramızda


ertuğrul günay31 Mayıs’ta hayata veda eden minyatür sanatçısı Nusret Çolpan, önceki gün düzenlenen bir toplantıyla anıldı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sanatçının ailesi, öğrencileri ve dostlarının da katıldığı anma toplantısı Miniaturk içinde, Çolpan’ın eserlerinin sergilendiği ‘Tarih ve Sanat Buluşmaları’ çadırında gerçekleştirildi.

Belgesel film gösterimi ile başlayan etkinlik, Çolpan’ın kişiliği ve sanatı ile ilgili konuşmalarla devam etti. Programda Topkapı Sarayı tezhip hocası Semih İrteş, Nusret Çolpan ile Süheyl Ünver’in öğrencileri olarak başladıkları sanat yolculuğunu; son dönemdeki asistanı Gülçin Anmaç, Çolpan’ın sanatı üzerine düşüncelerini; ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, Çolpan’la dostluğunu anlattı. Gül İrepoğlu ise çağdaş minyatür sanatı ve Nusret Çolpan üzerine kısa değerlendirmeler yaptı.

Anma toplantısında konuşan Ertuğrul Günay, Çolpan’ın eserleriyle aramızda olduğunu, ancak hayata erken veda ettiğini söyledi. Minyatür sanatının öğretiminin sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Günay, dünyada itibar sahibi olmanın, bir toplumun bütün dünya tarafından alkışlanacak eserler ortaya koyabilmesiyle mümkün olabileceğini anlattı. Bakan Günay, “Bunun yolu galiba taklit değil, bunun yolu esasa, öze dönmeye çalışmak. Özdeki cevheri anlamak ve o cevher üzerinden bir mücevheri ortaya çıkarmak. Minyatür, tezhip, ebru, hüsnü hat üzerinden yeniden hayat bulmaya çalışan eserlerimizin ulaştığı başarı seviyesi, bizi böyle bir özü anlama, özü kaybetmeme ihtiyacı ile yüzleştiriyor.” dedi.

İstanbul’da ilham kaynağı olan birçok nokta bulunduğunu söyleyen Kadir Topbaş da bu ilhamı alabilecek doğuştan yetenekli sanatçılara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Nusret Çolpan’ın minyatüre olan ilgiyi artırdığını belirten Topbaş, “Nusret Çolpan dolu dolu bir insan. Güzel eserler bıraktı.” şeklinde konuştu. Sanatçının oğlu Hasan Çolpan da babasının izinden gittiğini ifade ederek, “Dilerim boynuz kulağı geçer. Çok gayret ediyorum. Bütün arşivini, atölyesini bana emanet etti. Yarım kalan işleri var, onları tamamlamaktayım.” dedi.

Zaman
Binkan Emre, İstanbul

Gönderen 15 Haziran 2008

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |