Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Ömer Faruk Atabek


1933 Yılında Afyonkarahisar’da doğdu. İlk ve lise öğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 1957 yılında da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu.

Akademi öğrenim yıllarında ‘Şark Süsleme Atölyesine’ devam ederek hüsn-i hattı Mustafa Halim Özyazıcı’dan, Tezhip minyatürü Muhsin Demironat ve Rikkat Kunt’tan öğrendi., ayrıca Topkapı’da Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in atölyesinde devam etti; Ressam Şeref Akdik, Nezihe Bilgütay ve Hüseyin Tahirzade Bihzad’dan yararlandı. Necmettin Okyay ve oğlu Sacit Okyay’dan ebru, cilt ve kat’ı sanatlarını öğrendi, vatani görevini Askeri Müze’de yaptı; kurulmasında emek verdi, Ankara’da Tabiat Tarihi Müzesi ve Manyas Kuş Cenneti müzelerinin kurulmasında hizmet verdi.

1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesinden hüsn-i hat dalında sanatta yeterlik aldı. 1947 yılında almış olduğu ilk ödül sanat hayatının başlangıcı oldu. Üç kez “Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmasında” birincilik ödülü alan Atabek, kuruluş, dernek ve kurumlardan almış olduğu başarı ödüllerine sahiptir.

Afyon’da Mısri, Hacı Nuh, Yeşil Cami, Yarenler Cami, Ankara’da Çiğdemtepe Cami kubbe, kuşak, mihrap ve kapı üzerinde hat sanatına ait, Antalya Hotel Arinna’da da kalemişi Kubbe tezyinatı, mimari yapılarda yer alan eserleridir.

Hüsn-i hat, tezhip ve minyatür dalında, yurt içinde ve dışında çok sayıda kişisel sergi açmış, kırktan fazla karma sergilere katılmıştır. Fakültede öğrenim görevlisi iken Kültür Bakanlığı’nın isteği üzerine usta sanatçı yetiştirme görevini üstlenmiş, Turkuaz Sanat Merkezinde de minyatür hocalığı yapmıştır. Atabek’in en önemli sanat özelliği aynen tekrar ve taklit etmekten kaçınmasıdır.

Geleneksel sanatımızın asaletini koruyarak onlara yeni boyutlar getirmiştir, yeni ufuklar açmış bu konuda çok başarılı olmuştur. Yetiştirmiş olduğu usta sanatçılar Atabek’in açmış olduğu bu yolu benimseyerek severek ve ilhamlarını ondan alarak yapmış oldukları özgün çalışmalarıyla Atabek tarzı bir ekol haline gelmiştir.

Ömer Faruk Atabek 20.12.1999 yılında Ankara’da ölmüş, arzusu üzerine Afyon’daki Aile Kabristanı’na defnedilmiştir.

Gönderen 10 Şubat 2008

Kategori : Minyatür Sanatı Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |