Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Sonsuzluk Çekimleri: Mehmed Şefik Bey


Hat ve fotoğraf sanatı Dolmabahçe’de buluştu

Hat sanatının önemli isimlerinden Mehmet Şefik Bey’in imza attığı nadide hat eserlerini, fotoğraf sanatı ile tekrar gündeme taşıyan fotoğraf sanatçısı Süleyman Gündüz’ün “Sonsuzluk Çekimleri: Mehmed Şefik Bey” sergisi büyük ilgi görüyor. Dolmabahçe Sarayı Depo Müze bölümünde açılan sergide, Gündüz, mimarlık tarihi ve inanç tarihi açısından önemli eserlerden Mehmed Şefik Bey’e ait hat eserlerini fotoğrafik bir bakış ile sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Fotoğraf sanatçısı Süleyman Gündüz, açılışta Bakan Hayati Yazıcı’ya, Mehmed Şefik Bey’in Sultan Abdulmecit Türbesi’nde yer alan hat çalışmasının fotoğrafını hediye etti.

Fotoğraf ve reprodüksiyonlardan oluşan sergide 69 eserin sergilendiğini ifade eden Gündüz, Türk-İslam klasik sanatlarından olan Hat sanatının, Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze çeşitli ekoller oluşturduğunu ve halen yaşatıldığını söyledi.

Gündüz, “Tanrı Şehri Kudüs” adlı bir önceki fotoğraf sergisinde kendisine, Kubbetül Sahra’nın üzerinde bulunan kuşak şeklindeki hat yazısı gösterilerek, “Neden Mehmed Şefik çalışmıyorsun?” diye sorulduğunu ve bunun üzerine böyle bir çalışma yapmaya karar verdiğini anlattı.

Sergi, 14 Ocak’a kadar gezilebilecek.

Yeni Şafak – Şamil KUCUR

Gönderen 13 Ocak 2009

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |